Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Gdzie potrzebne są wytwornice pary?
Generatory pary, zwane też szybkimi wytwornicami pary to urządzenia o zastosowaniu przemysłowym lub domowym. Ich działanie polega na tworzeniu wysokiej temperatury, która zmienia ciekłą wodę w parę wodną. Wytwornice pary najczęściej działają na zasadzie elektrycznego ogrzewania grzałkowego. Mogą też być wyposażone w kocioł grzewczy. Dzięki takiej konstrukcji można je zastosować w niewielkich przestrzeniach domowych i przemysłowych.
Do czego wykorzystywane są wytwornice pary?
Najczęściej szybkie generatory pary wodnej stosuje się w przemyśle spożywczym, krawieckim, budowlanym, chemicznym i drzewnym. W zależności od potrzebnej mocy użytkowej i ilości pary wodnej wykorzystuje się urządzenia mobilne lub stacjonarne. Mogą być wyposażone w spalinowy (gazowy) kocioł grzewczy lub grzałki elektryczne. Jak wskazuje przedstawiciel firmy SINTEX z Poznania, sprzedającej i serwisującej maszyny krawieckie, wytwornice pary są nieodzownym wyposażeniem zakładów tkackich. Dzięki nim możliwe jest szycie idealnie równych materiałów, co pozwala na zachowanie perfekcyjnego wymiarowania. Generatory pary stosuje się również w pralniach chemicznych w zestawieniu z żelazkami parowymi. Dzięki nim można wyposażyć kilka stanowisk pracowniczych w żelazka obsługiwane przez jedną wytwornicę parową.
Budowa i zasada działania generatorów pary wodnej
Budowa opłomkowa parownic bazuje na zastosowaniu rur wodnych. W kotle ze stali nierdzewnej magazynowana jest woda, która po podgrzaniu trafia do przewodów odprowadzających. Aby zapewnić cieczy odpowiednią temperaturę, mobilne i stacjonarne wytwornice pary wodnej posiadają wydajne grzałki elektryczne. Ich moc przekracza kilka tysięcy watów, co wymaga zastosowania 3-fazowej instalacji elektrycznej. W ten sposób osiąga się bardzo wysoki poziom wydajności urządzeń podłączonych do jednego generatora. Kocioł może pomieścić do 7 litrów wody, a pompa wody zapewnia jej odpowiednie dawkowanie do przewodów odprowadzających. Wytwornice pary nie muszą precyzyjnie dawkować mediów przez urządzenie. Najważniejszym czynnikiem jest wysoki poziom wydajności i uzyskiwanie temperatury roboczej urządzenia już po kilku minutach od uruchomienia sprzętu. Właśnie dlatego elektryczne wytwornice pary stosowane są prasowalniach, szwalniach i zakładach krawieckich.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana